Port Rotterdam 3 12

PwC en Cobouw roepen Havenbedrijf Rotterdam uit tot meest duurzame opdrachtgever in de bouw

3 december 2025

Cobouw en PwC hebben Havenbedrijf Rotterdam uitgeroepen tot meest duurzame opdrachtgever in de bouw. Voor de Cobouw Awards beoordeelden Cobouw en PwC het duurzaamheidsbeleid van zo’n vijftig opdrachtgevers. Het Havenbedrijf sprong daarbij in het oog.

‘Havenbedrijf Rotterdam laat zien dat duurzaamheid geen bijzaak is, maar de kern van toekomstbestendig opdrachtgeverschap’, valt te lezen bij Online Kenniscentrum Duurzaam Ondernemen. ‘Denk aan schone scheepvaart-stimulans, warmteallianties, wind- en zonne-energie in de haven, investeringen in CO₂-afvang’, stellen Cobouw en PwC vast. Bovendien stuurt het Havenbedrijf op duurzaamheid in gunningscriteria, creëert het ruimte voor pilots, investeert het in randvoorwaarden en neemt het een pioniersrol aan.’

Voortrekkersrol op het vlak van duurzaamheid

Egbert van der Wal, hoofd Port Development van Havenbedrijf Rotterdam, is trots op de onderscheiding. ‘Wij geloven oprecht in onze voortrekkersrol. We zien duurzaamheid niet als een bijkomstigheid, maar als de kern van ons opdrachtgeverschap. Verduurzaming wordt bij het Havenbedrijf niet alleen top-down gestuurd, maar in alle lagen van het bedrijf beleefd. Het is bij onze mensen in het DNA gaan zitten, van directie tot werkvloer. We hopen dat de markt volgt.’

Samenwerken aan duurzame maatregelen

Samen met aannemers en adviesbureaus werkt het Havenbedrijf aan het implementeren van duurzame maatregelen. Dat doen we bijvoorbeeld door te sturen op duurzame gunningscriteria. We creëren daarbij ruimte voor pilots, zoals schoon en emissieloos bouwen en het gebruik van innovatieve materialen, om samen grenzen te verleggen.

Dat doet Havenbedrijf Rotterdam ook door het actief delen van kennis met andere partijen. Zo stimuleren we dat de hele sector kan verduurzamen. Denk aan het beschikbaar stellen van verduurzamingsstandaarden voor assets, zodat we samen sneller vooruitkomen.

Daarnaast heeft circulariteit een prominente plek in de infrastructuurprojecten. We verminderen het gebruik van primaire grondstoffen en zetten in op hergebruik van materialen, zoals granulaat en cementvervangers (geopolymeren). Zo bouwen we aan een circulaire haven.