Sector aan tafel bij uitwerking wind op zee
Hoe zorgen we ervoor dat nieuwe windparken op zee ook echt worden gebouwd? Die vraag staat centraal in onze gesprekken met het ministerie van Klimaat en Groene Groei (KGG) over de toekomstige CfD-tenders en de actualisatie van de Routekaart Wind op Zee. Samen met commissieleden uit de offshorewindketen hebben we hiervoor concrete input ontwikkeld
Voor de CfD’s hebben we voorstellen uitgewerkt om de realisatie van projecten te ondersteunen en tegelijkertijd de positie van de Nederlandse en Europese waardeketen te versterken. Op die manier draagt de verdere uitrol van wind op zee bij aan een duurzame, weerbare en minder afhankelijke Europese energievoorziening. Daarbij zetten we onder meer in op passende indexatie, zekerheid van realisatie en impactvolle criteria die het gebruik van onze keten stimuleren.
Bij de Routekaart Wind op Zee vragen we vooral aandacht voor voorspelbaarheid en continuïteit. Dat is cruciaal voor bedrijven om capaciteit, personeel en investeringen jaren vooruit te kunnen plannen. Daarom pleiten we onder meer voor een structurele uitrol van 2 × 1 GW per jaar, een realistische projectplanning en een sterkere borging van realisatie. Vroegtijdige betrokkenheid van leveranciers speelt daarin een belangrijke rol.
Onze inbreng wordt meegenomen in de verdere gesprekken met KGG. Daarbij blijven we vanuit de sector input leveren en meedenken met de verdere uitwerking vanuit het ministerie. Zo blijft de kennis en ervaring uit onze achterban betrokken bij de vormgeving van de volgende fase van wind op zee.
Voor het begrotingsdebat Klimaat en Groene Groei 2027 hebben we de Kamer drie prioriteiten meegegeven om onze Nederlandse capaciteit om windparken op zee te bouwen te borgen.
Lees hier onze inbreng voor het begrotingsdebat KGG